OKOLICA

OKOLICA2020-06-18T15:25:19+00:00

Mrągowo to nieduże miasto z przystanią, jachtami, 5 kąpieliskami w obrębie miasta, smażalniami ryb, kawiarenkami, otoczone lasami i jeziorami. Okolica łączy swobodę, malowniczość i czar krajobrazu Mazur z rozrywką festiwalową i aktywną turystyką. Miasto leży pomiędzy jeziorami Czos i Juno, a w najbliższej okolicy znajduje się jeszcze 9 jezior. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych zimą – żeglarstwo lodowe – bojery; oraz latem – żeglarstwo, windsurfing etc. Turyści będąc w mieście mogą podziwiać wspaniałą przyrodę spacerując promenadą wzdłuż jeziora Czos.

WARTO ZOBACZYĆ:

 • ZABYTKOWY BUDYNEK RATUSZA

 • KAMIENICZKI W CENTRUM

 • NEOGOTYCKI BUDYNEK SĄDU

 • MALOWNICZĄ ULICĘ WILEŃSKĄ

Wśród zabytków historycznych wymienić należy: Strażnicę Bośniacką obecnie mieści się w niej Izba Pamięci, liczne kościoły i cmentarze różnych wyznań – prawosławny, ewangelicki i katolicki, pomniki etc.

ATRAKCJAMI TURYSTYCZNYMI MIASTA SĄ TEŻ:

Park Słowackiego

W 1905 las nad jeziorem Juno został przekształcony w park, wybudowano tam amfiteatr oraz wiele obiektów o charakterze rekreacyjnym (obecnie jest to Park im. Słowackiego). Jego teren oświetlano setkami kolorowych lampionów, teren przecinały ścieżki spacerowe, znajdowały się tam place zabaw, restauracje, a w latach 30. nawet sanatorium. Nad brzegiem jeziora Juno i w parku odbywały się różne imprezy sportowe, kulturalno-rozrywkowe itp.

Miasteczko Mrongoville

Miasteczko Mrongoville to tzw. Western City Mrongoville czyli Dziki Zachód w pigułce. Znajdują się tu sklep kowbojski, ranczo, biuro szeryfa z aresztem, bank, saloon, wioska indiańska, park linowy i wiele więcej. Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Góra 4 Wiatrów

Miejscem godnym polecenia jest Góra Czterech Wiatrów o wysokości 190 metrów. Teren jest przystosowany do uprawiania sportów zimowych, bowiem znajdują się tu tor saneczkowy, tor snowboardowy, snow park oraz trasa igielitowa. Dodatkowo przygotowano trzy wyciągi narciarskie i pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.

FESTIWALE W MRĄGOWIE:

 • Mrągowo to miasto festiwali, które odbywają się w amfiteatrze nad Jeziorem Czos. Najbardziej znanym jest Piknik Country, który odbywa od ponad 25 lat. To święto fanów muzyki country oraz miłośników kultury i stylu Dzikiego Zachodu.

 • Kolejnym znanym festiwalem jest Festiwal Muzyki Kresowej na którym prezentowana jest kultura rodem z dawnych Kresów.

 • Do miłośników kabaretu skierowana jest kolejna oferta kulturalna – Mazurska Noc Kabaretowa podczas której występują najlepsze polskie kabarety.

 • Ciekawą imprezą kulinarno-kulturalną jest Festiwal Golonki.

 OKOLICE MRĄGOWA – MAZURY

 • Mrągowo jest doskonałą bazą wypadową dla osób pragnących jak najwięcej zobaczyć i zwiedzić, zarówno dla miłośników historii – wojenna kwatera Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży, jak i dla wielbicieli przepięknych, uroczych zamków i budowli krzyżackich – Kętrzyn, Reszel, Ryn.

 • Warto zwiedzić okolicę, której piękno potrafi zachwycić. Najbardziej godnymi polecenia są wspaniałe zespoły parkowo-pałacowe w miejscowościach Drogosze, Sorkwity, Nakomiady, Łężany. To jednak nie wszystkie atrakcje regionu warto też odwiedzić Giżycko, Mikołajki i sanktuarium w Świętej Lipce.

 • Warto odwiedzić też Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo gdzie można zobaczyć z bliska tarpany, daniele, łosie, bizony, dziki miniaturowe i wiele innych zwierząt.

 • Natomiast Ferma Jeleniowatych w Kosewie to spotkanie z muflonami, sarnami i jeleniami.

 • Dla tych, którzy preferują wypoczynek nad wodą i na wodzie, region oferuje takie możliwości – spływy i szlaki kajakowe, wycieczki rowerowe, żeglarstwo, nurkowanie też pod lodem, windsurfing, bojery, sporty motorowodne etc.

GALERIA